Menu główne

 

 

 

Informujemy że w związku z powstaniem Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 1
uruchomiliśmy nową stronę internetową pod adresem:

http://psp1.walbrzych.pl

 

Informacje na niej zawarte będą stopniowo uzupełniane.

 

 

 

Pop-up Simple

ŻYWA BIBLIOTEKA POLSKA

         12  maja br.  w  Zespole Szkół Energetycznych w Wałbrzychu zorganizowano Żywą Bibliotekę. Na pewno zastanawiacie się, co to takiego. Jest to  międzynarodowy ruch na rzecz praw człowieka i różnorodnego społeczeństwa, czyli oryginalna metoda walki z uprzedzeniami. Jak się walczy? Podstawą jest spotkanie z człowiekiem – żywą książką i rozmowa.

        Uczniowie naszej szkoły wzięli w tym roku udział w wydarzeniu pod opieką pani Iwony Bryl-Pasek. Mieli szansę porozmawiać z „Żywymi Książkami” – osobami reprezentującymi grupy społeczne zagrożone dyskryminacją i wykluczeniem ze względu np. na pochodzenie narodowe czy etniczne, kolor skóry, orientację seksualną, tożsamość płciową, religię, niepełnosprawność, trudną przeszłość, wygląd zewnętrzny czy światopogląd. 

       Grupa z naszej szkoły chętnie zgodziła się na zasady i „wypożyczono” między innymi  Cygankę, Feministkę, Geja, Imigrantkę, Muzułmanina, Osobę chorującą psychicznie, Osobę chorującą na depresję, Osobę z zaburzeniami odżywiania, Osobę transseksualną, Osobę żyjącą z wirusem HIV, Patriotkę, Trzeźwą Alkoholiczkę, Weganina, Wolontariusza. Książkę można było wypożyczyć na 30 minut. I nie odpowiadać na pytanie, jeśli nie miało się na to ochoty. Podstawową zasadą było okazywanie wzajemnego szacunku i bezpieczeństwo polegające na tym, że każdy może zakończyć rozmowę wtedy, gdy chce.

     Po rozmowie z kilkoma Żywymi Książkami zmieniłam  zdanie na różne tematy dotyczące  ludzi. Myślę, że dużo osób także zmieniłoby poglądy po bezpośrednim kontakcie z Żywymi Książkami. Polecam każdemu odwiedzenie Żywej Biblioteki.

Kasia Gralak 2c

Banery / Linki